Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 28
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi için ortak karar
NEWROZ

MESOP Yürütmesi ile Sosyalist Parti Kuruluş Komitesi, Sosyalist Parti Kurucular Meclisi adı altında tekleşti ve yaptıkları ilk toplantıda, kurulacak olan partinin adını “Özgürlük ve Sosyalizm Partisi” olarak belirledi.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi için ortak karar

 

Kürdistan coğrafyasını esas alan bir sosyalist parti kurma çalışmaları kapsamında Mezopotamya Sosyalist Partisi (MESOP) Girişimi ile farklı siyasal geleneklerden gelen sosyalistler arasında bir süredir devam eden görüşmeler, birlik kararının alınmasıyla sonuçlandı. 9-10 Ekim günlerinde İstanbul’da yapılan ve son kongresinde birlik kararı için gerekli yetkiyi alan MESOP Yürütme Kurulu ile Sosyalist Parti Kuruluş Komitesi, Sosyalist     Parti Kurucular Meclisi adı altında tekleşti ve bu ad altında yaptıkları ilk toplantıda, kurulacak olan partinin adını “Özgürlük ve Sosyalizm Partisi” olarak belirledi. Toplantıda, Kürdistanlı sosyalistleri tek parti çatısı altında örgütlemeyi hedefleyen tüm çabaları hızla birleştirme kararının itirazsız kabul edilmesi, partileşme konusunda güçlü bir iradenin varlığının somut göstergesi oldu.

 

Toplantıda oluşturulan Parti Kurucular Meclisi, yakın zamanda yasal müracaatı yapılacak olan partinin kuruluş sürecinin daha verimli geçmesi için, önüne bir çalışma planı koydu. Bu plan çerçevesinde, kendi içerisinde görev paylaşımı yapan Parti Kurucular Meclisi, Politik Büro, Örgütlenme Bürosu, Mali Kurul ve Yayın Kurulu üyelerini belirledi. Belirlenen yol haritasının bir gereği olarak, Politik Büro kendi bünyesinde Program ve Tüzük Komisyonu oluşturdu. 

 

Parti Kurucular Meclisi, geride bırakılan MESOP sürecinin bir ürünü olan Sosyalist Mezopotamya Dergisi’nin adını “Özgürlük ve Sosyalizm Dergisi” olarak değiştirmeyi, haftalık Newroz Gazetesi’nin ise mevcut adı ve tarzıyla devamını kararlaştırdı. Toplantıda, bu birlik çalışmasından önce yine ortak bir emekle üretilmiş ve yayınlanmış bulunan “21. Yüzyıl’da Özgürlük ve Sosyalizm Manifestosu” başlıklı belgenin de, Kürdistan’da sosyalist/komünist bir parti için genel hatlarıyla kabul edilebilir bir düşünce zemini oluşturduğu vurgulandı.

 

***

 

Parti Kurucu Meclisimiz, ülkemizin hem bugününü hem de yarınlarını kucaklamaya aday ve net çizgileriyle emek eksenli bir partiyi, güncel politik kaygı ve hesaplardan ziyade işçi-emekçi halkımızın uzun özgürlük yürüyüşünün güçlü bir teminatı olarak görür. Bu perspektifle partimizin, ülkemizdeki farklı siyasal oluşumların açmazları, yanlışları veya hataları üzerinden değil, bir ihtiyaç olarak açığa çıkmış olan ciddi varlık gerekçeleri ve kendi doğruları üzerinden kendini kurmayı esas alacağını özellikle vurgular. Ülkemizde yalnızca sosyalistlerin değil, farklı ad ve görüngüler altındaki tüm ideolojik-politik yapıların belirleyici asıl kimlikleriyle siyaset yapmalarının ülke içi siyaseti daha makul ölçülere ve iç ilişkilerde yapıcı yeni bir dile kavuşturacağını; karşılıklı beklentilerin netleşeceği böyle bir ortamın -sanılanın aksine- Kürt Ulusal Kongresi’ne giden yolu da kısaltacağını öngörür.

 

Meclisimiz;

- Kapitalizm karşısındaki ilk çaplı yenilginin dünya komünist hareketi ve işçi sınıfı mücadelesi üzerindeki tahripkâr etkilerinin halen hüküm sürdüğü günümüz atmosferinden çıkış ve yeni bir kurtuluşçu iklime geçiş için dünya genelinde bir süredir başlamış olan arayışlara Kürdistan’dan katkı sunmak isteyen;

- Yeryüzünde sınıflar ve insanın insan tarafından sömürüsüne dayalı adaletsiz toplumsal ilişkiler var oldukça eşitlik (sosyalizm) düşüncesinin yaşayacağının bilincinde olan;

- Ulus olgusundaki farklı sosyal sınıf ve tabakaların mevcudiyeti bağlamında siyasal temsil kapasitesi bakımından “her şey” olmayacak, net çizgileriyle sosyalist bir duruş sergileyecek ve ulusal sorunun çözümüne emek cephesinden müdahil olacak bir partinin gerekli olduğuna inanan;

- Kürt ulusal özgürlük sorununun çözümünde sermayenin katı saha kuşatmasıyla boğuşarak olabildiğince emek ağırlıklı bir çözüme kapı aralamanın demokratik bir toplum için zaruretini hisseden tüm komünistleri/sosyalistleri Özgürlük ve Sosyalizm Partisi’nde bizimle birlikte olmaya çağırır.

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Kurucular Meclisi


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006